SPORT WRAP: KEY WEST & CORAL SHORES TRADE CÂȘTIGE ÎN PISCIN

Echipele de înot de băieți Key West și Coral Shores sar de pe blocuri. DOUG FINGER/Taste săptămânal

Înotătorii Keys s-au întâlnit la Founders Park din Islamorada în septembrie. 14 și ambele echipe au avut succes. Băieții lui Key West au avut o victorie decisivă cu 195-74, iar fetele lui Coral Shores i-au învins pe Conchs, 144-135.

Key West a ocupat primul loc pe partea de băieți a întâlnirii, cucerind evenimentele de 200 gratuit, 50 gratuit, 100 gratuit și 100 de zbor. Coral Shores a câștigat patru evenimente, dar profunzimea Key West s-a dovedit prea mult pentru a depăși în coloana de puncte. Conchs au început întâlnirea cu o victorie în ștafeta de 200 de metri mixt, echipa lor formată din John Searcy, Ryan Martinez, Jonathan Gvili și Lucas Montiel de la Nuez luând primul loc în 1:57.12.

Marco Montiel de la Nuez a câștigat 200 liber în 2:16.39 urmat de Jeffrey Hoyt și Roman Saballos, toți din Key West. Coral Shores a câștigat prima lor victorie la 200 IM, când Curran O’Donnell (2:17.67) i-a depășit pe Ryan Martinez și Charlie Doerfel din Key West. Conchs au ocupat primele patru locuri în 50 liber, AJ Smith (23.80) terminând chiar înaintea lui Lucas Montiel de la Nuez, Brody McCandless și Westley Ellerbee. Searcy (1:02.80), Martinez și Doerfel au măturat evenimentul de 100 de muscă, apoi colegii Conchs AJ Smith (53.33), Aidan Pate, Westley Ellerbee și Roman Saballos au ocupat locurile unu până la patru la 100 libere.

Patrick O’Donnell a mers la distanță pentru Coral Shores în evenimentul gratuit de 500. Finalizarea lui 5:15.09 a fost cu peste un minut în fața lui Marco Montiel de la Nuez, Jeffrey Hoyt, Anthony Korzen și Nathan Frank de la Key West. Lucas Montiel de la Nuez, Gvili, McCandless și Smith au făcut echipă pentru a câștiga ștafeta de 200 libere, iar Smith, Marco Montiel de la Nuez, Searcy și Pate au câștigat ștafeta de 400 libere.

O’Donnell de la Coral Shores a adăugat o altă victorie individuală în evenimentul de 100 de spate, urmat de Searcy din Key West și Evan Osipov de la Coral Shores. În proba de 100 bra, Curran O’Donnell de la Coral Shores a ocupat primul loc, cu Gvili și Lucas Montiel de la Nuez pe locul doi și al treilea.

Fetele din Key West au început întâlnirea cu o victorie în ștafeta de 200 de metri mixt. Katelyn Noss, Lauren Walterson, Daniela Mikes și Serena Sander au făcut echipă în eveniment, câștigând în 2:14.35, iar a doua echipă a lui Key West, formată din Savannah Murray, Samantha O’Brien, Taylor Gibson și Emma Scepkova, a ocupat locul secund. Echipa de top a lui Coral Shores a ocupat locul trei.

După primul eveniment al după-amiezii, victoriile la cursele de fete au aparținut tuturor Coral Shores.

Corley Smith a câștigat 200 libere (2:00.26) cu Fucaraccio pe locul al doilea și Grace Lechnar din Key West pe al treilea. Abbie Sargent a câștigat 200 IM (2:15.51) cu Chrislyn Lowell pe locul doi și pe al treilea pe Taylor Gibson de la Key West. Riley Cooper (27.21) și Olivia Sargent de la Coral Shores au fost primele și secundele la 50 libere, Isabelle Johnson luând pe locul trei pentru Conchs. Cooper a câștigat și 100 fly (1:11.26), în timp ce Conchs Lauren Walterson și Grace Lechnar au ocupat a doua și a treia. La 100 libere, Olivia Sargent a câștigat în 1:02.28, iar Isabella Johnson și Katelyn Noss din Key West au fost pe locul doi și al treilea.

Corley (5:16.33) și Layne (5:32.87) Smith au ocupat primul și al doilea la proba de 500 libere, cu Serena Sander din Key West pe locul trei. Layne Smith a câștigat proba de 100 spate (1:08.77), urmată de Katelyn Noss și Allegra Fucaraccio.

Abbie Sargent a câștigat proba de 100 bra în 1:07.84, urmată de Conchs Taylor Gibson, Daniela Mikesz, Samantha O’Brien și Isabela Barr.

Corley Smith, Lowell, Olivia Sargent și Fucaraccio au câștigat ștafeta de 200 libere pentru Coral Shores, iar surorile Sargent și Smith s-au unit din nou pentru a câștiga ștafeta de 400 libere.

Key West s-a înscris într-o a doua întâlnire trei zile mai târziu, călătorind la o întâlnire de trei în Wellington, atât împotriva Wellington, cât și a South Dade High School.

În ambele meciuri pentru băieți și fete, Conchs au învins South Dade, dar au pierdut în fața Wellington. Performanțe notabile ale băieților au venit în 50 liber, cu AJ Smith câștigând evenimentul în 23.08 și Lucas Montiel de la Nuez ocupand locul al doilea în 24.82. Smith a ocupat, de asemenea, un loc al doilea în proba de 100 libere în 53.89, în timp ce Lucas Montiel de la Nuez a ocupat locul doi la proba de 100 bra (1:12.46). John Searcy a fost al doilea la 100 fluture în 59.59.

Lady Conchs nu a avut niciun câștigător individual, dar mai multe înotătoare au ocupat locul al doilea în probele lor, inclusiv Gracie Lechnar (200 libere, 2:29.78), Isabella Johnson (50 libere, 28.60) și Daniela Mikesz (100 brază, 1:25.69) .